Menu

poniedziałek, 21 sierpnia 2017

Wędrowne ptaki

Tytuł: Wędrowne ptaki 
Autor: Karolina Wilczyńska
Wydawnictwo: Czwarta Strona 


Wędrowne ptaki to pierwszy tom cyklu Rok na Kwiatowej. Akcja toczy się na ulicy Kwiatowej w Kielcach, a bohaterkami powieści są cztery dziewczyny: artystka - Malwina,  bizneswoman- Lilianna, żona i matka- Wioletta i nauczycielka -  Róża. 
Tytuł Wędrowne ptaki czytelnik może odnieść do przyrody, do ptaków, które wyruszają w świat jesienią, a do domu przylatuje na wiosnę. Jednak gdy wgłębimy się w treść książki zrozumiemy, że tymi wędrownymi ptakami są ludzie, a w tym wypadku 30 - letnia Malwina artystyczna dusza, która po śmierci ojca stara się samodzielnie ułożyć życie. Co wbrew pozorom nie jest takie łatwe, bo nowe np. mieszkanie nie oznacza bezproblemowe. 
Książka podzielona jest na trzy części. Pierwsza to Troszkę długi prolog.... , w którym dowiadujemy się jak bohaterki się zapoznały. ,,Bo jak to mówią jak się cztery baby zejdą, to albo się pokłócą na śmierć". Tym razem autorka wprowadziła czytelnika do sąsiedzkiego klubu kapciowego. Żeby było ciekawiej bohaterki czasem zadają pytania, w których pytają się o zdanie czytelnika np.: Tylko wiesz, strojem wyrażasz siebie, swoją osobowość, prawda? Lub  Uwierzysz? Ja pończochy!  Wtedy czytelnik może poczuć się jakby należał do tego sąsiedzkiego klubu, a nie był zwykłym obserwatorem wydarzeń. Ten zabieg sprawia, że książka wciąga jeszcze bardziej..
W części drugiej poznajemy opowieść Malwiny, głównej bohaterki pierwszego tomu. Oraz Kielce. Ulice mają realistyczne nazwy np.: ul. Kwiatowa, Spacerowa. Dowiedziałam się, że przez Kielce płynie Silnica, a wokół niej są Doliny - zielone tereny, którymi uwielbia spacerować główna bohaterka. Autorka wspomina też o Pałacu Biskupów i  Kadzielni. Tak dokładny opis miasta sprawia, że powieść staje się jeszcze bardziej autentyczna. 
W książce znajdujemy też fajne porównania np.: porównanie windy do metalowej kapsuły. 
Oprócz Wędrownego ptaka czyli 30 - letniej Malwiny występuje wolny ptak, przyjaciel głównej bohaterki o dziwnym przezwisku Czub.Bohater nikomu się nie podporządkowuje, postępuje zgodnie z własną wolą. 
W części drugiej powieści poznajemy bliżej pozostałe bohaterki. Opisują one swój punkt widzenia, rozmów, sytuacji związanych z Malwiną w części pierwszej. W ostatniej części wyjaśnionych zostaje wiele kwestii z drugoplanowymi bohaterkami. 
W powieści poznajemy cztery fajne kobiety, które niespodziewanie się zaprzyjaźniają. Pomagają sobie wzajemnie, przez co wiedzą, że mogą na sobie polegać. Każda dziewczyna wnosi do towarzystwa coś swojego, dzięki czemu sąsiedzka grupa jak i osobowość bohaterek staje się silniejsza. Polecam powieść, w której cztery przyjaciółki spotkały się pod jednym adresem. Na Kwiatowej! 

A na zdjęciu moje wakacyjne odkrycie, z którym chcę się z Wami podzielić:Znalazłam taką bibliotekę w parku. Czy w Wy też macie biblioteki plenerowe? 
Zabrałam sobie z niej Stokrotki w śniegu Evansa. Ja jestem osobą uczciwą i książkę oddam, ale mogę się założyć, że nie wszyscy po przeczytaniu zwrócą lekturę  na swoje miejsce.


3 komentarze:

 1. Książkę czytałam i wspominam ja bardzo pozytywnie.
  Widzę ulicę Kwiatową! Ale super!
  I zazdroszczę biblioteczki plenerowej. Szkoda, ze w moim mieście nie ma czegoś takiego.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja jeszcze nie czytałam ale chyba jej poszukam :) A z moim odkryć polecam "Prokuratora" Pauliny Świst, dla mnie rewelacja.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajna sprawa z taką biblioteką plenerową, ale również myślę, że większość osób nie odda książek :/

  OdpowiedzUsuń