środa, 16 maja 2018

Siostra cienia


Tytuł: Siostra Cienia
Tytuł oryginalny:   
 The Shadow Sister
Autor: Lucinda Rilley
Wydawnictwo: Albatros
Ilość storon:575


Siostra Cienia to trzeci tom cyklu  Lucindy Rilley Siedem Sióstr. Tłem powieści jest mitologia oraz historia. Mitologiczny ojciec adopcyjny siedmiu sióstr Atlas, który podtrzymywał świat na swoich ramionach. W powieści siostry nazwały go zdrobniale  Pasalt - to anagram, do którego literkę P dodano od Plejone matki sióstr, a następnie autorka wykorzystuje litery z Atlasa. 

 Główną bohaterką powieści jest Aserope. Dzieciństwo Star spędziła w towarzystwie swojej młodszej siostry CeCe ( Celaeno). Razem wybierają się do Anglii, gdzie CeCe kupuje i urządza mieszkanie, w którym chce spędzić z Star kolejną część życia. Właściwie to CeCe podejmuje wszystkie decyzje. Nie pyta o zdanie swojej siostry, która chodzi za nią krok w krok martwiąc się o swoją młodszą siostrę mogącą nie poradzić sobie w jakiejś trudnej sytuacji. 
Życie Star zmienia się od przeczytania listu od ojca.
 Dąb i cyprys nie rosną w cieniu jeden obok drugiego
Jej adopcyjny ojciec wierzył, że odszuka własną drogę, drogę na początku trudną wymagającą otwarcia się na świat  i uwierzenia we własne możliwości. Star miała potencjał tłumiony przez strach, odcięcie się od siostry. 

Kurs kulinarny dał jej nadzieję, nowe perspektywy i możliwości. Utwierdził w przekonaniu, że sama potrafi zrobić coś dobrze. Antykwariat Orlanda na początku był dla niej schronieniem przed ludźmi jak i możliwością odszukania swoich krewnych. 

Kopalnią wiedzy o rodzinie stały się dzienniki Flory MacNichol pisane w 1909r. Czytając dzienniki przenosimy się do epoki Edwardiańskiej. Rozsądna i praktyczna Flora nagle poznaje arystokratyczny świat dzięki Alice Keppel. Flora nagle zostaje wprowadzona na salony. Jej wdzięk i uroda, a przede wszystkim same pojawienie się dziewczyny w tak zacnym gronie sprawiają, że staje się jedną z najbardziej intrygujących osób w Londynie. Florą zainteresował się nawet sam król Edward VII. Flora miała długie spełnione życie, choć jej dzieje były burzliwe niczym historyczny romans zakończony happy endem. 

Ważną postacią w dziennikach jest Beatrix Potter - angielska pisarka i ilustratorka powiastek i książek dla dzieci. Ważnym faktem jest figurka Pantery, która stanowi istotny przedmiot w poszukiwaniu rodziny. Motyw Pantery również pojawia się w dziennikach Flory. 
Studiując dzienniki Star zmuszona jest poznać rodzinę Orlanda, gdyż jego brat Mouse zajmuje się genealogią rodziny.Mouse jest bohaterem, który przeżył traumę z powodu śmierci żony ma jednak wielkie serce. Życie w High Weald po przyjeździe Star powoli powraca do normy. 

W powieści znajdują się losy dwóch par sióstr. Star i CeCe oraz Flory i Aurelii. Historie choć tak oddalone w czasie są bardzo do siebie zbliżone. Obie bohaterki Star i Flora są  w cieniu swoich młodszych sióstr CeCe i Aurelii, próbują mimo wielu różnym przeszkodą odnaleźć własną drogę. 

W książce urzekły mnie opisy Krainy Jezior w hrabstwie Kumbria oraz ogrodów w Kent. Bardzo podobał mi się fragment, gdy Flora wchodziła z Archiem  na górę Scafell Pike. Autorka opisuje wspinaczkę romantycznie i nastrojowo. 
Malownicze opisy ogrodów  w Kent sprzyjają romantycznym scenom w powieści. W nich rozkwitała miłość.

Podsumowując Siostra cienia porusza różne tematy. Obserwujemy jak siostry stają się niezależne, zaczynają otwierać się na ludzi, kochać...
Podziwiamy krajobrazy Anglii współczesnej i Edwardiańskiej, poznajemy jak zmieniały się relacje między zwykłymi ludźmi, a rodziną królewską.  W książce jest poruszony nawet temat depresji, z którą boryka się Mouse.
W tej powieści każdy znajdzie coś dla siebie, a barwne opisy pozwolą przenieść się do malowniczej Krainy Jezior. 















2 komentarze:

Theme by MIA