niedziela, 23 lipca 2017

Pax

Tytuł: Pax 
Autor: Sara Pennypacker
Ilustracje: John Klassen 
Wydawnictwo: IUVI
Sara Pennypacker to autorka serii uksiążek dla dzieci o Klementynce. Książka jest wzbogacona ilustracjami Jony'ego Klassena.

 Pax to opowieść o lisie oswojonym perzez dwunastoletniego chłopca Petera. Akcja toczy się w czasie wojny, która według zwierząt jest chorobą. Na początku myślałam, że Pax będzie opowieścią podobną do Małego księcia, a jednak to zupełnie inna fabuła, historia. Jednak obie powieści mają wspólny sens.
Pax na pierwszy plan wysuwa wątek oswojonego liska przez Petera, którego nazwa Pax, co po łacinie oznacza pokój. Peter wyrusza na odnalezienie przyjaciela, który zostaje porzucony w lesie.
Historia Sary to również opowieść o zrozumieniu drugiego człowieka i świata oraz poznaniu samego siebie.
Ciekawą postacią w powieści jest Vola. Po części Kreolka iWłoszka. Jej imię wywodzi się z języka włoskiego. Rodzice mówili do niej Ti Poul czyli Mały Kurczaczek, a imię pochodzi od czasownika volare czyli fruwać, latać.
Vola jest tajemniczą postacią,ofiarą wojny. Uważa,że nie wszyscy mówią o tym, jaka jest cena wojny. O tej cenie przekonują się nawet zwierzęta z dziećmi. Obecność zwierząt daje książce baśniowy klimat, ale również porusza ważne tematy np. : takie jak rodzina czy dorastanie.
Książkę przeczytałam dzięki akcji Emigrantka 2017 organizowaną przez Olę z bloga www.aleksandrowemysli.blogspot.com , za co bardzo dziękuję. Powieść była bardzo wzruszająca, skłaniająca do przemyśleń. Książkę warto przeczytać, gorąco polecam dorosłym oraz młodzieży. Książka uczy o tym,że nawet złożenie marionetki nie jest proste, gdyż najważniejsze jest wnętrze, więc powieść ma wspólny sens z Małym Księciem.
Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu oraz to, że oswoić to znaczy stworzyć  więzy...

2 komentarze:

  1. O tej książce słyszałam już dawno i w sumie wydaje mi się, że coś w sobie ma :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dziękuję za wpis i cudną kartę z liskiem ♥ Cieszę się, że lektura przypadła Ci do gustu :)

    OdpowiedzUsuń

Theme by MIA